Saturday, January 23, 2016

Fjalor turqisht shqip


Shqipopedia dëshiron tju njoftojë se kanë filluar punimet e ngritjes online të fjalorit turqisht shqip.
Pjesa pozitive e këtij plani është se ky fjalor do të jetë i madh dhe do ketë rreth 10 mijë fjalë. Si fillim nuk ka për të patur shqiptime dhe ilustrime grafike. Ky fjalor do të pasurojë gamën e gjerë të fjalorëve të Shqipopedias dhe ka për të qënë projekti i radhës. Pritet të mbarojë dhe të jetë online së shpejti.
Deri atëherë Güle güle!

4 comments:

 1. Shumë bukur kur mendoni se do të jetë online?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ca te them une, një copë drejtori jam, nuk të ndihmoj dot...
   Atë vetëm shefi e di. Po e gjete te lirë dhe me humor të mirë pyete, po nuk besoj se do marrësh përgjigje...

   Delete
 2. Epo shyqyr derman i thoj shefit që u kujtua njëri që të marrë iniciativën për një fjalor turqisht

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ti besoj se e njeh Shefin, dhe duhet ta njohësh mirë edhe pse nuk e takon përditë apo nuk je në mbledhje me të. Puna është që Shefi ka projekte të mëdha dhe afat-gjata për Shqipopedian dhe për ato që ai dëshiron të arrijë. Kjo faqe është me të vërtetë gjigante dhe kontributin e saj koha do ta tregojë... Çështja qëndron te stafi sesa i përmbush afatet, dhe sesa efiçentë janë në punën që bëjnë, pasi siç mund ta dish shumë mirë Shefi punon më shumë nga të gjithë, dhe minimuni që jep janë të paktën dhjetë orë dita. Priten shumë projekte të tjera në të ardhmen, dhe fjalori i gjuhës turke nuk kishte si të mungonte.

   Delete